Cunningsburgh Show 2011
Cunningsburgh Show 10th August 2010
Judge: Mrs Jem Roberts
Results:
Best Turned Out Horse & Rider
1. Ulverscroft Midnight Red – Nina Fraser
2. Clothie Night Ginko – Miranda Moss
3. Griesta Decara – Jade Roberts
Best Ridden
1. Hollydell Hazard – Arianne Fraser
2. Clothie Night Ginko – Miranda Moss
3. Ulverscroft Midnight Red – Rebecca Fraser
Best Ridden (Lead Rein)
1. Ulverscroft Midnight Red – Nina Fraser
2. Butterby Icon – Ions Leslie
3. Griesta Decara – Jade Roberts
Yeld Mare
1. Gamon Holly – Steve Rendall
2. Klingrahoull Carona – Ingrid Dickie
3. Hollydell Havana – Steve Rendall
Mare with Foal at Foot
1. Merkisayre Dioran – George Tait
2. Robin’s Brae Jewel – Burgess Family
3. Gott Surrey – Amanda Slater
Colt Foal
1. Gue Majestic – Carole Laignel
2. Lunna Conroy – Pam Williamson
3. Robin’s Brae Pacey – Burgess Family
Filly Foal
1. Shoormal Vihansa – June Brown
2. Darcey of Brygarth – Carole & Andy Forteath
3. Griesta Koko – Kerry Eunson
Best Foal: Shoormal Vihansa
Stallion
1. Hollydell Hazard – Arianne Fraser
2. Robin’s Brae Kellan – Burgess Family
3. Northwells Little Fella – Amanda Slater
Yearling Colt
1. Koistie Majestic Dream – Stackerhvi Stud
2. Vatna Frokn – Alistair Robertson
Colt 2 years
1. Clivocast Nacho – K. Eunson & S. Anderson
2. Merkisayre Sea the Stars – K. Eunson & S. Anderson
3. Bydance Jack Sparrow – Isla Thomason
Colt 3 years
1 Bydance Sam – Tom Thomason
2 Marco av Bergli – Bjorn Roar Larsen
Yearling Filly
1. Scatness Ace – Gordon Douglas
2. Merkisayre Juniper – George Tait
3. Grutness Neryx – Myrna Flaws
Filly 2 years
1. Brygarth Bonnie – Michael Laurenson
2. Hollydell Hirta – June Brown
3. Lavitta of Kirkatown – Alistair Robertson
Filly 3 years
1. Maria av Bergli – Bjorn Roar Larsen
2. Schiehallion Bryony – Jackie Syme
3. Lunna Sherona – Pam Williamson
Gelding
1. Clothie Night Ginko – Miranda Moss
2. Butterby Icon – Iona Leslie
3. Grutness Chaldaw – Jorgie Johnson
Progeny
1. Ex Dryfesdale Dior – George Tait
2. Ex Gamon Holly – A. Fraser & J. Brown
3. By Bramwell of Berry – Kerry Eunson
Junior Champion: Brygarth Bonnie
Reserve Junior Champion: Bydance Sam
Senior Champion: Hollydell Hazard
Senior Reserve Champion: Merkisayre Dioran
Overall Champion: Hollydell Hazard
Reserve Overall Champion: Merkisayre Dioran
Best Broken Coloured Pony: Hollydell Hazard
Best Solid Coloured: Merkisaye Dioran
Best Miniature: Brygarth Bonnie